preskoči na sadržaj

Prirodoslovno-grafička škola Zadar

Login
Tražilica
Kemijski laboratorij

         

Terenska nastava

Dokumenti škole
Javna objava informacija o trošenju sredstava
 

 

Zelene ulice našeg grada

Forenzična ispitivanja

Brojač posjeta
Ispis statistike od 15. 5. 2013.

Ukupno: 2546231
Ovaj mjesec: 1702
Ovaj tjedan: 392
Danas: 13
OPIS ZANIMANJA

Ekološki tehničar organizira i izvodi ispitivanja kemijskih, mikrobioloških i bioloških svojstava ulaznih i izlaznih tvari nekog tehnološkog procesa te sudjeluje u ostalim poslovima usmjerenim na brigu o prirodi i okolišu. Svrha ovog zanimanja jest osiguravanje izvođenja tehnoloških procesa koji će svojim tijekom i kvalitetom produkata voditi računa o razvoju i zaštiti prirode, očuvanju okoliša i biosfere. Takvi procesi moraju, između ostalog, obuhvaćati postupke oporabe nusproizvoda (otpadnih tvari), ali i one postupke koji će eventualne štetne produkte procesa preraditi u, za okoliš, neškodljiv oblik.

Ekološki tehničar obrađuje sirovine koje ulaze u tehnološki proces kao i one koje tim procesom nastaju, proizvodeći pri tom tvari  čija svojstva nisu štetna za ljude i okoliš.

Uz standardni laboratorijski pribor i opremu, u svom će se radu ekološki tehničar koristiti kompletima za terenske analize i uzorkovanja (prijenosni ili mobilni laboratorij, terenski instrumenti i sl.), uređaje za klimatološka motrenja te pribor za održavanje stacionarnih automatskih mjernih postaja (npr. za mjerenje kakvoće zraka, vode i sl.).

Za uspješno obavljanje opisanog posla ekološki tehničar mora posjedovati teoretska i praktična znanja kao i kemijski tehničar, ali i dodatna znanja koja se odnose na zaštitu prirode i okoliša. To znači da mora dobro poznavati pravila i tijek tehnoloških procesa te posjedovati sva teorijska znanja i praktične vještine nužne za sigurno i precizno izvođenje laboratorijskih analiza.

Svrha ovog zanimanja jest osiguravanje izvođenja tehnoloških procesa koji će svojim tijekom i kvalitetom produkata voditi računa o razvoju i zaštiti prirode, očuvanju okoliša i biosfere

Proizvodi i usluge

Uz proizvode kemijske struke, ekološki tehničar proizvodi sekundarne sirovine u postupcima oporabe (recikliranja) otpada te radi u tehnologijama zbrinjavanja otpada (skladištenje, obrada, odlaganje).

Ostale djelatnosti s kojima se bavi, a koje se smatraju uslugama, su: analize i motrenja u postupcima praćenja stanja prirode i okoliša, komunalni nadzor, nadzor u postupanju s otpadom, nadzor zaštićenih dijelova prirode i tehnička pomoć pri izradi dokumentacije o zaštiti prirode i okoliša (stručne podloge, studije, projekti i sl.).

U svom se radu ekološki tehničar koristi metodama uzorkovanja, metodama motrenja u postupcima praćenja stanja prirode i okoliša, metodama sinteze i analize sirovina i ostalih tvari koje ulaze u tehnološki proces kako bi optimalizirao taj proces i kvalitetu njegovih produkata.

U svom se radu ekološki tehničar koristi metodama uzorkovanja, metodama motrenja u postupcima praćenja stanja prirode i okoliša, metodama sinteze i analize sirovina i ostalih tvari koje ulaze u tehnološki proces kako bi optimalizirao taj proces i kvalitetu produkata.

Suradnja

Ovisno o radnom mjestu na kojem je zaposlen te o poslu kojeg obavlja, ekološki tehničar može biti dio radne skupine ali, može raditi i samostalno.

U svom poslu ekološki tehničar surađuje sa svim stručnjacima educiranim u području kemijske tehnologije i drugim granama kemijske industrije ali i sa stručnjacima u drugim područjima ljudske djelatnosti kao što su: zaštita prirode i okoliša, prehrambena, farmaceutska i kozmetička industrija, industrija tenzida, energetika, građevinarstvo i sl.

U većini poslova tog obrazovnog profila predviđena je suradnja s nadređenim inženjerom ili sličnim profilom više (VI. stupanj) i visoke (VII. stupanj) stručne spreme.

Kao samostalni rukovoditelj skladišta otpada ekološki tehničar surađuje s podređenim zaposlenicima niže stručne spreme.

Kao komunalni redar je samostalan u djelokrugu svojih ovlasti, ali podređen komunalnom inspektoru, inspektoru zaštite prirode ili okoliša, odnosno pročelniku odgovarajuće službe.

Kao nadzornik u parku prirode ili nacionalnom parku samostalan je u djelokrugu svojih ovlasti, ali podređen ravnatelju parka.

U većini poslova ekološki tehničar surađivat će s nadređenim inženjerom ili sličnim profilom više (VI. stupanj) i visoke (VII. stupanj) stručne spreme

Uvjeti rada

Ekološki tehničar radi u zatvorenom i umjetno osvijetljenom prostoru (laboratoriji i industrijska postrojenja), ali i na otvorenom prostoru kada sudjeluje u terenskom prikupljanju uzoraka te provođenju analize tih uzoraka »na licu mjesta«. Terenska istraživanja provode se u urbanoj i ruralnoj sredini, u brdsko-planinskim predjelima te u blizini voda (mora i kopnenih voda), a uvjeti rada na terenu ovise o podneblju, godišnjem dobu, vremenskim (ne)prilikama te ponekad mogu biti prilično nekomforni (npr. zbog vlage, promjenljivih vremenskih uvjeta i sl.). Terenski rad ponekad uključuje i rad na visini.

Rad se odvija u standardnom radnom vremenu, osim kada treba nadgledati dugotrajnije kemijske reakcije ili kada vrijeme odvijanja terenskog istraživanja treba prilagoditi prirodnim uvjetima i meteorološkim prilikama.

Terenska istraživanja provode se u urbanoj i ruralnoj sredini, u brdsko-planinskim predjelima te u blizini voda (mora i kopnenih voda), a uvjeti rada na terenu ovise o podneblju, godišnjem dobu, vremenskim (ne)prilikama te ponekad mogu biti prilično nekomforni (npr. zbog vlage, promjenljivih vremenskih uvjeta i sl.)

Potrebne sposobnosti

Rad u zatvorenom prostoru odvija se sjedeći ili stojeći, a uključuje i povremeno podizanje tereta. Terenski rad je naporniji jer ponekad zahtijeva dugotrajnije hodanje te sagibanje ili čučanje, posebice u obavljanju poslova nadzora, uzimanja uzoraka, mjerenja i motrenja. Ovo zanimanje neizostavno uključuje rad rukama i prstima te okulomotornu koordinaciju (tj. točno usklađivanje pokreta s vidnim informacijama).

Ovo zanimanje primjereno je zdravim ljudima koji nemaju alergije (osobe koje pokazuju alergijske reakcije ne mogu raditi u kemijskim laboratorijima i proizvodnji). Budući da je rad u laboratoriju okvalificiran kao posao s posebnim uvjetima rada, propisano je zapošljavanje pojedinaca čije su opće intelektualne sposobnosti u granicama prosjeka.

Ekološki tehničar radi poslove koji zahtijevaju točnost u radu, spretnost ruku i prstiju te dobru oštrinu vida. Zbog rukovanja malim količinama tvari, od kojih su neke posebno štetne za zdravlje, kao i osjetljivom aparaturom, potrebna je strpljivost u radu, mogućnost dugotrajnijeg usmjeravanja pozornosti te emocionalna stabilnost (osobito u izvanrednim, opasnim situacijama). Poželjna je i sposobnost ispravnog razlikovanja boja. Ekološki tehničari koji često sudjeluju u terenskim istraživanjima moraju biti u zadovoljavajućoj fizičkoj kondiciji, skloni putovanjima izvan mjesta stanovanja i radu na otvorenome. Rad na visinama zahtijeva i poseban psihofizički trening. Zbog rada sa složenim uređajima zahtijeva se i smisao za tehničke probleme koji podrazumijeva dobro razumijevanje i ispravno rukovanje mehaničkom  strukturom  i funkcijama aparata.

Zbog rada sa složenim uređajima od ekološkog tehničara se zahtijeva smisao za tehničke probleme koji podrazumijeva dobro razumijevanje i ispravno rukovanje mehaničkom  strukturom  i funkcijama aparata

Osposobljavanje

Zbog stalnih promjena te napretka znanosti i tehnologije od ekološkog tehničara se, i nakon njegova zapošljavanja, očekuje stalno stručno usavršavanje na dodatnim seminarima i edukacijama te praćenjem novije stručne literature, publikacija te propisa i zakona u svom djelokrugu.

 

preskoči na navigaciju