"Štorija o cukru" je zajednički projekt Srednje škole Biograd na Moru i Prirodoslovno-grafičke škole Zadar u kojem nastaje turistički proizvod istoimenog naziva koji pruža lokalno iskustvo koristeći element pristupačnosti za turiste s invaliditetom te element ublažavanja utjecaja na okoliš. Srednja škola Biograd na Moru, odnosno smjerovi škole koji su povezani s turizmom (kuhar, konobar i ekonomist) spojila se s Prirodoslovno-grafičkom školom Zadar (smjerom grafički urednik - dizajner, medijski tehničar). Prvi specifični cilj ovog projekta je poboljšati znanja učenika o organizaciji sadržaja i usluga za turiste s invaliditetom u suvremenom turizmu. Navedeni specifični cilj proizlazi iz nerazvijenosti socijalnog turizma, pa samim time i nedostatka znanja o organizaciji sadržaja i usluga za turiste s invaliditetom. Kako bi se navedeno promijenilo održati će se sljedeća predavanja: "Kako dizajnirati proizvod (ambalažu) za slijepe i slabovidne osobe", "Kako se odnositi prema gostu s invaliditetom" te "Organizacija sadržaja i usluga za turiste s invaliditetom u suvremenom turizmu. Drugi specifični cilj ovog projekta je poboljšati dostupnost lokalnih turističkih proizvoda pristupačnih za turiste s invaliditetom. Odlučili smo kako će naš turistički proizvod "Štorija o cukru" biti pripremljen od strane učenika Srednje škole Biograd na Moru - smjer kuhar, a sastojati će se od sljedećih lokalnih jela - pekmez od smokve, ušećereni bademi i biogradski kolač Vodenjak. S druge strane, učenici Prirodoslovno-grafičke škole Zadar zaduženi su za dizajn ambalaže turističkog proizvoda "Štorije o cukru". Zaključili smo kako u Republici Hrvatskoj ne postoji ili se rijetko pojavljuje dizajn ambalaže koji je pristupačan osobama s invaliditetom. Stoga smo odlučili naš lokalni turistički proizvod dizajnirati na način prilagođen slijepim i slabovidnim osobama, kao i gluhim te nagluhim osobama. Ambalaža našeg lokalnog proizvoda/suvenira biti će ispisana Brailleovim pismom te će sadržavati QR koji će sadržavati videozapis (s hrvatskim i engleskim titlovima) o nastanku proizvoda koji će izraditi učenici smjera medijski tehničari.

Videa:

Biogradski vodenjaci