TERENSKA NASTAVA
Posjet znanstvenoj ustanovi
Autor: Edo Končurat, 25. 3. 2013.

U petak 1. ožujka organizirana je još jedna terenska nastava za učenike 4. razreda kemijskog i ekološkog smjera. U sklopu nje posjetili smo Institut za oceanografiju i ribarstvo u Splitu te tvornicu cementa Cemex u Kaštel Sućurcu.

Budući da nismo mogli obići sve laboratorije koji djeluju u sklopu Instituta za oceanografiju i ribarstvo posjetili smo samo neke: Laboratorij za akvakulturu, za bentos, Laboratorij za fitoplankton, mikrobiološki laboratorij te Laboratorij za kemijsku oceanografiju i sedimentologiju. Tako su se učenici na licu mjesta mogli upoznati sa znanstvenim pristupom proučavanju mora i praćenju njegove čistoće (zagađenosti). Mogli su uočiti da je osnovni laboratorijski rad koji svladaju u sklopu redovnog školskog programa sličan radu koji se provodi na Institutu (posebice u kemijskom i mikrobiološkim laboratoriju). Razlika je u tome što na Institutu rade sa suvremenim instrumentima za analizu koje mi u školi nemamo. Ovakav posjet jednoj znanstvenoj ustanovi je za učenike koristan jer su mogli čuti nove spoznaje od mladih znanstvenika i tako upotpuniti svoje znanje.

I posjet tvornici cementa bio je vrlo koristan i, nadasve, interesantan. Osim tehnološkog procesa proizvodnje cementa, učenici su se mogli upoznati s metodama zaštite okoliša koje se provode u pogonu, praćenju emisija onečišćujućih tvari i sl.

Galerija slika