STEM kombi u Perivoju Vladimira Nazora
Autor: Jelena Barbarić Gaćina, 13. 7. 2023.

Dana 23. svibnja 2023. godine u Perivoj Vladimira Nazora stigao je STEM kombi. STEM kombi je laboratorij na kotačima, napravljen u sklopu projekta „Razvoj mreže STEM ambasadora“ kako bi se potaknulo zanimanje, ponajprije djece i mladih, za STEM područja, a provodi ga udruga za promicanje biologije i srodnih znanosti Bioteka u suradnji s Prehrambeno - biotehnološkim fakultetom (Zagreb), Astronomskim društvom Višnjan, FabLabhr.net i DOOR.

Učenici 1A i 1DE razreda naše škole te učenici uključeni u program GLOBE, u pratnji profesorice Jelene Barbarić – Gaćina, razgledali su kombi te aparaturu koju znanstvenici koriste u različitim istraživanjima, poput dronova za vodu i zrak, a dobili su priliku i promatrati okoliš pomoću teleskopa. S dr.sc. Marijom Mustać Brčić, koja im je bila domaćin, raspravili su moguću uporabu dronova i teleskopa u njihovim budućim zanimanjima. Učenicima je posebno zanimljiva bila aparatura koja se može koristiti za mjerenje temperature tla, i to učenicima uključenim u GLOBE program, koji su istu odmah i isprobali. Nakon mjerenja temperature tla, vlastite temperature, broja otkucaja srca, promatranja kroz lupu te igre s robotom za programiranje učenici su s volonterom Leonom odradili edukativnu šetnju i pokazali znanje o svijetu oko sebe.