Terenska nastava – snimanje, determinacija i geokodiranje biljaka za fotoherbarij u Perivoju kraljice Jelene
Autor: Anamarija Ivković, 1. 11. 2022.

Dana 11. listopada 2022. godine učenici 1a razreda Prirodoslovno – grafičke škole Zadar obišli su Perivoj kraljice Jelene i fotografirali biljke za školski fotoherbarij. Učenici su uz fotografiranu biljku odredili i točnu geolokaciju svake fotografirane biljke i to na dva načina: koristeći Google maps ili pomoću aplikacije za prijavljivanje invazivnih vrsta – Invazivne vrste u Hrvatskoj. Budući da aplikacija Invazivne vrste koristi službeni referetni koordinatni sustav poprečne Mercatorove projekcije (eng. Transverse Mercator Projection): HTRS96/TM, za obilježavanje na Google Maps morali smo koordinate prebaciti u WGS84 sustav preko stranice Geoportal DGU, što smo odradili u razredu.  Neke od fotografiranih biljaka, što smo potvrdili i pomoću različitih aplikacija, su: crni jasen, peruanski papar, ruj i plavi krumpirov grm koje sad možete vidjeti i u našem školskom fotoherbariju.

Slike 1.- 4. Crni jasen, Peruanski papar, Ruj, Plavi krumpirov grm

Uz to učenici su ponovili građu i vrstu listova crtajući listove divljeg kestena, ginka, bršljana i planike. Raspravljali su o uvjetima u kojima živi bršljan o čemu smo pričali na nastavi u učionici. Uočili su vrste koje su autohtone, te prepoznali alohtone vrste. Posebno su ih zanimale vrste poput planike koja je imala plodove, još nezrele, te mirta – zbog istoimene učenice.

Jelena Barbarić – Gaćina, prof.