EKO DANI 2021.
Autor: Maja Rep, 29. 4. 2021.

Usprkos epidemiološkoj situaciji, devetnaesti po redu Eko dani ipak su se održali u ponešto drugačijem ruhu. Tradicionalana sadnja stabla u suradnji sa Nasadima Zadar, održana je u Perivoju Vladimira Nazora uz prisutnost vrtića, dijela učenika, ravnatelja Tomislava Grbina, te župana Božidara Longina...

prenosimo članak sa Antene Zadar:

U Perivoju Vladimira Nazora 19. put po redu je posađeno stablo u sklopu tradicionalnih „Eko-dana“ Prirodoslovno-grafičke škole Zadar koja je prošle godine, zbog loše epidemiološke situacije, odgodila ovu ekološko-edukativnu manifestaciju. Akcija je organizirana uz pomoć “Nasada” koji su za ovu priliku donirali neobičnu sadnicu australskog stribora, vrste koja je preživjela doba dinosaura.

Ravnatelj Prirodoslovno-grafičke škole, Tomislav Grbin, istaknuo je kako je na ovaj način do sada posađena jedna mala šuma od 19 stabala, te kako ovo neobično stablo simbolizira nadu.

-Puno simbolike je u tom stablu, zovemo ga i stablo nade. Naš grad ima puno sunca i ljeto je dugo, uvijek se skrivamo i tražimo hlad. Zelenilo oplemenjuje grad i volimo pozvati sve generacije da se uključe u ovakve akcije, rekao je ravnatelj dodajući da su, osim učenika i djelatnika škole u sadnju sudjelovali i polaznici Dječjeg vrtića “Radost” s kojim surađuju već desetljećima.

Zadarski župan Božidar Longin, poručio je da moramo njegovati i paziti našu planetu koja je naš jedini dom.

-Drugog doma nemamo pa moramo paziti da barem živuće vrste prežive koliko i ova biljka koju smo danas posadili. Kažu da je pandemija napravila jako puno zla, ali kažu da se i danas iz svemira puno bolje vide obrisi po cijeloj kugli jer je puno manje emisija plinova ispušteno, rekao je župan.