UPISI U I. RAZRED - SMJER: KEMIJSKI TEHNIČAR
Autor: Danijel Gulin, 25. 6. 2016.

Nakon 2 godine pauze ponovo upisujemo učenike u smjer kemijski tehničar s 22 upisna mjesta.

Uvjeti za upis

Za upis se boduje opći uspjeh od 5. do 8. razreda, ocjene iz matematike, hrvatskog jezika, prvog stranog jezika, biologije, kemije i fizike u 7. i 8. razredu.

Kemijski tehničar je četverogodišnje strukovno usmjerenje koje ima dva cilja:

• pripremiti učenike za zapošljavanje s temeljnim kemijskim znanjima i vještinama
  • proširiti  i produbiti prirodoslovna znanja u svrhu daljnjeg obrazovanja

Praktična nastava kemije u školi

Nastava kemije u našoj školi nije samo teoretska već i praktična što je čini zanimljivom i privlačnom.

Kemijski laboratorij, osim osnovne opreme (različito posuđe, pribor i kemikalije), sadrži i sve potrebne instrumente za izvođenje praktične nastave:

• pH-metar
  • konduktometar
  • kolorimetar
  • fotokolorimetar
  • polarimetar
  • mikroskope
  • prijenosni kofer za ispitivanje kvalitete vode i tla (za terensku nastavu)

Upisi na fakultete

Obrazovanje kemijskog tehničara sadržava većinu predmeta koji pripadaju prirodoslovnom području (kemija, biologija, fizika...), čime učenici razvijaju interes i stječu dispozicije za upis na prirodoslovne studije:

• Kemijsko-tehnološki fakultet
  • Prehrambeno-biotehnološki fakultet
  • Prirodoslovno-matematički fakultet
  • Agronomski fakultet
  • Šumarski fakultet
  • Medicinski fakultet
  • Farmaceutsko-biokemijski fakultet
  • Veterinarski fakultet
  • Stomatološki fakultet
  • Fakultet oceanografije i biologije mora
  • Ekologija, agronomija i akvakultura

Zašto učiti kemiju?

Kemija je jedna od temeljnih znanosti o kojoj će i u budućnosti ovisiti razvoj ljudskog društva. Kemija:

• omogućava na molekularnoj razini razumijevanje brojnih procesa u živom i neživom svijetu te razumijevanje vijesti o onečišćenju okoliša, klimatskim promjenama, tehnološkim inovacijama…
  • omogućuje izradu gotovo svih predmeta i potrepština koji nas okružuju
  • osigurava kontrolu kvalitete većine industrijskih proizvoda.
  • važna je u proizvodnji energije i njezinom utjecaju na okoliš
  • kemija je i zabavna! Kemijske tvari mogu stvarati različite efekte: svijetliti u mraku,  mijenjati boje ili  stvarati mnogo pjene što učenike potiče na promatranje, opažanje, zaključivanje i primjenjivanje naučenog

Stručni (kemijski) predmeti

Osim općih predmeta tijekom 4 godine, smjer kemijski tehničar sadrži i velik broj stručnih (kemijskih) predmeta. Pored svakog predmeta naveden je i broj tjednih sati učioničke nastave i vježbi u kemijskom laboratoriju.