ŠIROKA PALETA POSLOVA

RAD KEMIJSKOG TEHNIČARA JE DINAMIČAN I ZAHTJEVAN, A OBUHVAĆA RAZLIČITE POSLOVE I AKTIVNOSTI

Kemijski tehničari rade u kemijskom laboratoriju ili proizvodnim pogonima. U kemijskom laboratoriju oni provode različite laboratorijske postupke da bi utvrdili strukturu i kvalitetu tvari te uvjete njihove optimalne primjene, a u proizvodnim pogonima sudjeluju u vođenju procesa proizvodnje.

Rad kemijskog tehničara (u laboratoriju ili pogonu) sastoji se od sljedećih postupaka:

– ispitivanja kvalitete i analize

– izvođenja laboratorijskih postupaka

– optimiranja parametara

– tehničke obada tržišta

KEMIJSKI TEHNIČAR ORGANIZIRA I IZVODI ISPITIVANJA KVALITETE I ANALIZE MATERIJALA

Ispitivanja kvalitete i analize

Rad započinje provjerom funkcionalnosti opreme te slaganjem pojedinih aparatura, ukoliko je to potrebno. Ako radi s kemijskim laborantima, ima rukovodeću funkciju te za koordinaciju i kontrolu njihova rada utvrđuje tehnološke recepture i postupke prema kojima trebaju izvoditi zadatke. Raspoređuje im posao i radne zadatke, a potom kontrolira i koordinira rad pri utvrđivanju pojedinih svojstava materijala, a i sam sudjeluje u utvrđivanju kemijskih, mikrobioloških i bioloških svojstava materijala. U pravilu, laboranti rade s jednostavnijom opremom, a složenije i nestandardizirane procedure provode kemijski tehničari. Oprema u laboratoriju može biti vrlo precizna i procesi automatizirani, što znači da kemijski tehničar mora znati rukovati opremom i koristiti se računalom u svakodnevnom radu. Budući da koordinira rad, on i prikuplja sve rezultate analize pojedinih uzoraka te u okviru danih ovlasti donosi odluke o upotrebljivosti tvari i o eventualnim mjerama za korekciju kvalitete. U okviru svoga rada kemijski tehničar vodi i dokumentaciju o radu, o kvaliteti sirovina i proizvoda te o dobivenim rezultatima izvještava voditelje.

ORGANIZIRA I IZVODI LABORATORIJSKE POSTUPKE NA PODRUČJU KEMIJSKIH REAKCIJA I KEMIJSKO-FIZIKALNIH TEHNOLOŠKIH OPERACIJA

Izvođenje laboratorijskih postupaka

Tijekom rada vodi evidenciju o utrošenim kemikalijama i stanju laboratorijske opreme te priprema narudžbe potrebnog materijala. Nadzire čišćenje laboratorijskih strojeva, opreme i uređaja. Provodi nadzor i odgovara za poštivanje mjera i propisa zaštite na radu.

Tijekom rada kemijski tehničar vodi evidenciju o utrošenim kemikalijama i stanju laboratorijske opreme te priprema narudžbe potrebnog materijala

VODI I NADZIRE PROIZVODNJU TE OPTIMIRA PARAMETRE ZA POSTIZANJE ZADANE KVALITETE PROIZVODA

Optimiranje parametara

To mu je posao ukoliko radi u laboratoriju koji uključuje i postrojenje za pokusnu proizvodnju ili u polupogonu. Kemijski tehničar sudjeluje u određivanju što je optimalni način primjene proizvoda i kontrole svojstava proizvoda koja se očituju tijekom primjene. S tom svrhom organizira i izvodi niz ispitivanja, sam ili sa suradnicima, na standardnim i novim metodama primjene. Prikuplja podatke o rezultatima primjenskih svojstava proizvoda, sređuje ih i obrađuje te na osnovi njih donosi mišljenje o optimalnim uvjetima u kojima se proizvod primjenjuje, kao i o novim metodama, načinima primjene i o opremi koja je potrebna za primjenu.

KEMIJSKI TEHNIČAR MOŽE SUDJELOVATI I U TEHNIČKOJ OBRADI TRŽIŠTA

Tehnička obada tržišta

To znači da treba biti u stalnom dodiru s potrošačima proizvoda koji raspolažu jednostavnijom tehnologijom primjene. Tako npr. tehničar koji u laboratoriju sintetizira ili analizira neku tvar može korisniku sugerirati na koji će način optimalno iskoristiti sirovinu u daljnjoj proizvodnji. Vodi evidencije i o potrebama potrošača i njihovim mogućnostima potrošnje proizvoda. Da bi potrošačima dao što točnije smjernice i upute za primjenu koje su u skladu s tehnološkim mogućnostima potrošača, tehničar prikuplja i obrađuje sve pisane dokumente i primjenska ispitivanja proizvoda. Svojim potrošačima također demonstrira primjene proizvoda i zajedno s njima provjerava kakvoću nakon primjene. Ako se prilikom primjene pojave problemi, utvrđuje uzroke te poduzima mjere za njihovo rješavanje. U svom poslu mora pratiti stručnu literaturu, publikacije i propise u svom djelokrugu.

Da bi potrošačima dao što točnije smjernice i upute za primjenu koje su u skladu s tehnološkim mogućnostima potrošača, kemijski tehničar prikuplja i obrađuje sve pisane dokumente i primjenska ispitivanja proizvoda