Međunarodni dan biološke raznolikosti
Autor: Jelena Barbarić Gaćina, 14. 4. 2023.

Učenici 1a razreda, uključeni u GLOBE program, povodom Međunarodnog dana biološke raznolikosti koji se obilježava 22. svibnja posjetili su Prirodoslovni odjel Narodnog muzeja Zadar. Prilikom posjeta učenici su obišli postavljenu izložbu i posjet iskoristili za raspravu o ulozi mahovina u biosferi, ali i o mogućnostima upotrebe mahovina nekad i sad npr. u prvom svjetskom ratu neke mahovine su se stavljale na rane kako bi uništile bakterije, jer tada još nije bilo antibiotika (što smo iskoristili za ponavljanje tko je i kada otkrio prvi antibiotik), sadrže ulja koja imaju različitu primjenu,  od 800 vrsta mahovina u Hrvatskoj samo jedna ima narodno ime (pri čemu smo raspravili što je mogući razlog za tu činjenicu), a u daljoj prošlosti koristile su se i kao izolacija prilikom premještanja lomljivih predmeta. Posebno su im se svidjeli primjerci herbariziranih mahovina iz herbarija Domenica Pappafave, pa su se učenici informirali o tom herbariju koji se čuva u Narodnom muzeju Zadar, a izložene primjerke su fotografirali.

prof. Jelena Barbarić - Gaćina